Nejde vůbec o data – jde hlavně o lidi

Blogosféra

Jan Tománek

Včera proběhla (samozřejmě téměř bez ohlasu v mainstreamových médiích) výborná vědecká konference o covidu.
Ještě jednou děkuji všem skvělým organizátorům, že se do toho pustili.


​​​​​​​(Zde rozstříháno na jednotlivé přednášky)

Musím přiznat, že jsem byl ke konferenci ze začátku trochu skeptický, dokonce jsme se na toto téma mnohokrát bavili, jestli to má vůbec smysl - tvrdím dlouho, že už data stejně nikoho nezajímají.
Včera jsem si tedy říkal, že se tam dopoledne stavím na jednu dvě přednášky, protože všechna ta data, stejně jako přednášející, za ty dva roky znám a nic nového se beztak nedozvím.

​​​​​​​
Nakonec jsem byl na konferenci od devíti hodin ráno do osmi do večera. Všechny ty přednášky byly samozřejmě skvělé a na internetu je během jediného dne vidělo víc než stotisíc lidí, bez jakékoli reklamy!
Ale uvědomil jsem si, že opravdu vůbec nešlo o ty přednášky, ale šlo o to společenství skvělých a normálních lidí, z nichž mnohé za ty dva roky zákopových bojů, můžu považovat za přátele. A další, úplně cizí lidé, za námi chodili, třeba se jen pozdravit a poděkovat za texty, které píšu a které jim pomáhají.
A to je podle mě to podstatné - spojení a pocit sounáležitosti. Ostrůvek svobody v moři šílenství - ovšem ostrůvek, který se každým dnem rozšiřuje.

Když jsem se vracel vlakem domů, necítil jsem se bez roušky, jako často mockrát předtím, jaksi nepatřičně, nebo dokonce s pocitem „společenské hanby” - cítil jsem se nabitý energií a jako zcela normální člověk.

Když jste totiž sami, tak se můžete bát a propadat depresím - ale když je vás víc, máte se komu svěřit, s kým si popovídat, nebo se máte s kým těm hloupostem zasmát. Proto je tak důležité se spojovat a nezůstat sám.
A to je právě ono lidství, které se snaží nesmyslnými opatřeními zničit a oslabit. Ono je ale zcela zásadní a oni ho nemohou nikdy porazit a právě lidství, nakonec jednou celé to šílenství porazí.

P.S.
Ještě so dovolím jedno zásadní video - rozhovor s výborným belgickým psychologem o formování mas. Tu hodinu určitě doporučuji.​​​​​​​