Proč je tak naivní si myslet, že problém končí?

Blogosféra

Jan Tománek

Sotva se objevily první zprávy, že od příštího týdne skončí protiústavní kontroly tečky v restauracích, už čtu na sociálních sítích příspěvky lidí, kteří zcela vážně píší - které restaurace covidpas dál vyžadují, že by je rádi podpořili. Co je to za bordel, a proč jsem se tedy očkoval?! Na anketě Novinek přes 30% lidí požaduje dál kontroly. A že přeci nebudou sedět vedle neočkovaného…

Příkopy jsou tak hluboké, že je jedno účelově zrušené opatření rozhodně nezakope.

Není to totiž tak, že by všichni naletěli - stejně jako není pravda, že všichni tehdy naletěli Babišovi. Věděli co je zač, ale přesto (nebo právě proto) ho volili - každý pěkně ze svého sobeckého důvodu.
​​​​​​​Je to střet zásadního vidění světa a zcela rozdílných ideologií.

Bohužel je spousta lidí, kteří dobře vědí, co se děje, ale zkrátka to tak chtějí - ze všech možných důvodů nechtějí návrat stavu, který zde byl před pandemií.
Nechtějí svobodu, protože svoboda zavazuje a vyžaduje vlastní zodpovědnost.
A ty levicové myšlenky jsou tak sexy a svůdné - všichni se opět budeme mít dobře. Mladí to nikdy nezažili a zkušenost je nepřenosná. Třeba to tentokrát vyjde…

Dokud lidé nepochopí, že neexistuje a nikdy neexistovalo nic jako „dobro společnosti”, na jehož oltáři se vždy přinášela ta největší zvěrstva, nic se nezmění.
Ona totiž představa, že pokud něco obětujeme - například svobodu - pro „dobro společnosti”, že z toho bude nejvíce těžit jednotlivec, je zcela zcestná a zvrácená.

Na to, aby společnost fungovala, je jediná cesta přesně opačná - svobodný a uvědomělý člověk, jako jediný může vytvořit zdravou, uvědomělou a svobodnou společnost.

A tomu jsme opravdu vzdáleni na dlouhé hony.