Návrat k levnější energii už mañana!

Blogosféra

Karel Machala

Prostředí: hlava. Událost: sen. Možnosti: nekonečné. Realita poté: Jdeme na to – téměř vše, co jde uskutečnit ve snu, bude uskutečněno i v realitě. Krátké období energetické chudoby končí. Končí i diskriminace, dekonstrukce demokracie a najíždění koňmi do lidí (jako v Ottawě). Končí soustředění tanků na hranicích (rusko-ukrajinských). Ale nejdřív ten sen, který vše spouští. Je to vůbec sen? Nebo je to realita už zítra - mañana? Mañana se někdy v Latinské Americe myslí jako „jó, až někdy, nebo taky nikdy“. Ale tohle je jiné mañana.

Konec věku temna

Jsme kdesi na pomyslném indickém Olympu, který se však nachází v každém atomu univerza. Jeden indický bůh ví, že nastal čas. Nastal čas vypnout to červené tlačítko s nápisem Kali Yuga. Vypnuto, dokonáno jest. Věk temna a megakonfliktů končí. Je čas radovat se - lidé, stromy, ptáci, tchoři, velryby, pampelišky, kojoti, hyeny, kočky, které by nekupovaly whisky, coccinella septempunctata i pyrrhocoris apterus. Ne nutně v tomto pořadí.

Ottawa. První vstává z postele kanadský premiér Trudeau. Nemohl vůbec zamhouřit oči, vstává tedy ve svém časovém pásmu EST jako první. Dívá se do zrcadla: „Takhle to dál nejde, končím s tou tyranií.“ Něco se pohnulo v každém jeho atomu. „Před několika týdny a dny jsem uvedl do chodu události, které do demokratické země nepatří. Policejní koně najížděli do lidí, proboha – v Kanadě, policisté zatýkali pokojné demonstranty, a to jenom proto, že jsem požadoval po řidičích naprostý nesmysl, aby mohli dělat svoji celkem bezkontaktní práci. Nutil jsem je k očkování proti slabému omikronu nedotestovanou genovakcínou. Vždyť na omikron už nefunguje a infikování ani přenosu nezabraňovala ani předtím. Co mě to popadlo? Je suis, je suis... Truľo. Ano, toto slovenské slovo se na mne teď hodí. Musím všechno napravit: konec lockdownů, konec povinných vakcín pro řidiče, samozřejmě mohou pracovat jako dřív. A přijmeme zákon, že nikdo nemá právo tlačit někomu jakýkoliv medicínský zákrok bez jeho souhlasu, natožpak s nouzovým povolením. Možná už ho i máme, zákonů je tolik, že je všechny neznám! Šest měsíců bezpečnostní studie je trochu málo, vím. Co jsem to proboha dělal? Odstupuji z funkce a odcházím do kláštera.“

Kousek jižněji v distriktu D. C. se probouzí údajně mocný stařičký prezident. „Well, co dělají ceny, ladies and gentlemen and it? Pořád rostou? Proč jsem vlastně rušil ten ropovod Keystone, vždyť to zvýšilo ceny, ne? Kdo mi to poradil a proč? To si už nevzpomínám. Okamžitě vzít zpět a povolovat i další projekty. Od teď budeme pracovat pro levné energie a ceny jako dřív. Build Back Better to Make America Great Again, nebo jak bylo to naše (éé, naše?) volební heslo. Inflaci musíme zastavit. Končíme s předlužováním. Určitě se přidá i Federální rezervní systém, cítím to v kostech.“

Na ukrajinsko-ruské hranici se mezitím napětí nečekaně uvolňuje. (Kéž by tato část nebyla jen sen a kéž by nikdo takto nedštil síru a oheň). Ruská vojska se stahují do kasáren. Ceny ropy a plynu proto klesají, což je trochu méně příjemné pro ruský rozpočet. Gaspadin preziděnt: „Nemusíme však šroubovat ceny ropy a plynu do výšky, byly dost dobré i tak. A taky už toho mám dost, chci odpočívat na dače a ne řinčet zbraněmi ani tlačit jakési hloupé QR kódy a genové vakcíny. Který durak mi to dostal do hlavy, že lidi je třeba diskriminovat a strašit? Takže končím. Do Kremlu musí maladaja krov’.“ Rusko ruší hyperregulace podnikání, které následně kvete,  okolní země se Moskvy přestaly bát, protože se soustředí výhradně na ekonomický rozvoj a prosperitu, a dokonce se po dlouhé době nedůvěry daří získávat významné zakázky. Například tu o dostavbě jaderného bloku kdesi „v južnoj Čechii. Těmělin, ili kak eto nazyvajetsja. Charašo.“

Berlin. Kanzleramt. Kancléř Scholz. „Herr poradce, musíme něco machen. Energie šíleně zdražují a lidi brblou, dokonce už i v Německu. Mám zprávy, že někteří sociálně slabší a důchodci, wissen Sie, angeblich vybírají kontejnery s odpadky, to je falsch! V Německu! Další země EU by mohly chtít vystupovat, protože jim zdražujeme energie. Končíme s touto nesmyslnou politikou: 1) Zapneme zpátky ty tři jaderky, co jsme v prosinci vypnuli. Ty tři zbývající za rok nevypneme. 2) Vystupujeme ze systému povolenek na CO2, tím taky zlevníme energie. 3) Nebudeme budovat soláry na polích, to by zdražilo potraviny. 4) Budeme se chovat tak, aby bylo v Německu i celé Evropě dobře!”

Vídeň. Kanzler Nehammer k poradcům. „S tou povinnou vakcinací jsem to pořádně podělal, musím odstoupit, vždyť to porušuje tolik práv, včetně článku 3 Listiny základních práv EU, Norimberského kodexu a dalších. Ten, komu jsem ji slíbil, mi vyhrožoval, ale už se nebojím a jdu z politiky pryč co nejdřív. Ústavní soud nám do toho tak jako tak nejspíš hodí vidle, už jen z těch otázek, co nám poslal soudce, je to docela cítit.“ A co energie, pane kancléři, lidi už to ani v Rakousku neutáhnou. „Co kdybychom přesvědčili lidi, že musíme uvést do provozu naši nikdy nezprovozněnou, ale plně dokončenou jadernou elektrárnu Zwentendorf? Dobrý nápad.“

Praha, Česká republika. Premiér Fiala vstal rovněž osvícen, i v jeho atomech a buňkách došlo k vypnutí Kali Yugy. „Navrhuji zrušit nesmyslný pandemický zákon, přátelé, hned zítra. Dostal jsem zprávu z Německa, že končí s povolenkami a vracejí jaderné elektrárny, dokonce i Rakušané se přidali, bude zase levná energie. Jsme zachráněni, aniž bychom sami cokoliv změnili. Rusko se uklidnilo, ceny klesají i proto.“

Poradce: „Pane premiére, ale co když se tyto zprávy ukážou jako fejknjúz?“  

„Jsme suverénní země. Bez ohledu na dění jinde prosperitu roztočíme a ceny snížíme, nechceme to jen flikovat na další dluh. Takže: 1) Vystupujeme ze systému povolenek a vracíme se k těžbě uhlí, dokud nebude stejně levná náhrada, uhelné elektrárny potřebujeme. Jako Čína, která jich staví asi stovku – ti taky řekli, že budou uhlík řešit až v roce 2060, takže my se přidáváme. Navíc velmi dobře víme, že plyn se započítáním přepravy nevypouští menší emise než uhlí. A uhlí máme doma ještě na mnoho let. Polsku se tímto omlouvám za to, že ho bývalá vláda za těžbu uhlí žalovala u evropského soudu. 2) Rušíme všechny příplatky domácností i firem na tzv. obnovitelné zdroje, čímž klesne cena elektřiny hned. Až budou OZE levné, prosadí se samy, není třeba uplatňovat přerozdělovací násilí. 3) Ceny paliv snížíme tím, že zrušíme povinné přimíchávání tzv. biopaliv. 4) Budeme stavět jaderné elektrárny tak, aby nás to vyšlo co nejlevněji. A konečně 5) Pokud se to někomu nebude líbit a bude nás nějak vydírat (což, jak vím ze své krátké premiérské praxe, není bohužel nemožné), tak na něho pošleme mocnou českou armádu!”

Poradce: „Ale pane premiére, věk Kali Yuga přece už skončil?“

Premiér: „Vždyť bod 5) taky byl jenom vtip, to jste nepoznal?“

A tak vše nakonec nabralo zdárný obrat. Energie nastal zase přebytek, ceny poklesly a stabilizovaly se, životní úroveň opět rostla a konfliktů výrazně ubylo. Stalo se to hned po skončení snu, tedy mañana.

KAREL MACHALA